Butyl to substancja polimerowa z grupy tworzyw kauczukowych, która wyróżnia się wysoką elastycznością, odpornością na pleśnie i grzyby, rewelacyjną przyczepnością do powierzchni, a przede wszystkim doskonałymi właściwościami uszczelniającymi. Oprócz tego jest to materiał wodoszczelny i paroprzepuszczalny, a jednocześnie pozbawiony jakichkolwiek toksycznych dodatków. Powstaje z niego wiele produktów o bardzo szerokim zastosowaniu. Przekonaj się, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są butylowe produkty uszczelniające, takie jak masy, taśmy czy sznury.

Butyl do uszczelnień w motoryzacji i budownictwie

To dwie główne branże, w których powszechnie wykorzystuje się produkty uszczelniające butylowe. Materiał ten jest trwale plastyczny, nigdy nie wysycha i nie zmienia swoich właściwości. Gwarantuje doskonałe właściwości hydroizolacyjne i wyjątkową zdolność przylegania do każdego rodzaju powierzchni. To czyni go idealnym uszczelniaczem do łączenia elementów karoserii. Oprócz tego produkty butylowe wykorzystywane są też do wytłumiania pojazdów. Przy budowie korpusu używane są masy pęczniejące, a przy montażu elementów nadwozia wykorzystuje się produkty butylowe w formie wykrojów, sznurów i taśm. Oprócz nadwozi pojazdów butyl (butyl 0390 i butyl 0311) znajduje zastosowanie w zabudowie przyczep samochodowych i kamperów.

Kolejną dziedziną powszechnie wykorzystującą właściwości butylu jest branża budowlana. Taśmy z butylu 2239, 2242 i 2255 służą do produkcji taśm kalenicowych i taśm kominowych, które następnie przydają się przy pokrywaniu dachów dachówką i blachodachówką. Specjalne rękawy wypełnione klejem butylowym stosowane są przy uszczelnianiu okien. Taśma butylowa sprawdza się przy uszczelnianiu daszków, świetlików dachowych czy budowie ogrodów zimowych. Poza tym uszczelniające produkty butylowe są niezastąpione przy wypełnianiu szczelin dylatacyjnych. Okazują się przydatne także przy pracach remontowych i wykończeniowych. Oczywiście to tylko wybrane przykłady zastosowania tego materiału, gdyż w praktyce możliwości jest zdecydowanie więcej.