Do czego maty samoprzylepne przydają się w laboratoriach? 

Laboratorium to miejsce, w którym musi być zachowany wyjątkowy porządek, a sterylność to jedna z ważniejszych zasad, które tam panują. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się tam maty samoprzylepne, takie jak np. SCAPA Markel, które wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi. Są nazywane również matami dekontaminacyjnymi, a ich działanie polega na zbieraniu i zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Co ważne, gromadzą również takie nieczystości, które są niewidoczne dla oka.

W praktyce oznacza to, że gromadzą się na nich między innymi zanieczyszczenia z kół wózków czy butów. Cechą, która wyróżnia maty antybakteryjne, jest wielowarstwowość. Dzięki niej w przypadku zabrudzenia maty wystarczy oderwać i wyrzucić górną warstwę, natomiast produkt w dalszym ciągu jest użyteczny i wystarcza na dłużej.

Jak maty samoprzylepne są wykorzystywane w zakładach przemysłowych? 

Ze względu na właściwości mat samoprzylepnych, mogą być one wykorzystywane nie tylko w laboratoriach czy szpitalach. Maty SCAPA Markel, należą do, które obok taśm samoprzylepnych czy folii polietylenowych przydają się w zakładach przemysłowych, w których zachowanie czystości w miejscu pracy jest bardzo ważne (produkcja elektroniki, optyki, chemiczna, biologiczna, spożywcza itp.). Maty samoprzylepne poprawiają komfort pracy, ponieważ są antypoślizgowe.

Oprócz tego są też odporne na działanie chemikaliów i substancji oleistych. Co więcej, bardzo dobrze zbierają zanieczyszczenia stałe w postaci brudu, kurzu i drobnoustrojów, więc mogą być wykorzystywane w miejscach narażonych na zapylenie. Rozłożone przed wejściem pomagają utrzymać porządek na terenie całego obiektu, ponieważ zapobiegają roznoszeniu się brudu.