Wodoodporne taśmy SCAPA do zadań specjalnych

Taśmy klejące odporne na wodę są wodoszczelne i paroszczelne, nie poddają się negatywnemu oddziaływaniu wilgoci i charakteryzują optymalną siłą klejenia. Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalizm zastosowania.Taśmy wodoodporne nie utracą swoich właściwości fizyczno-mechanicznych pod wpływem wody, więc kontakt z cieczą nie zagrozi ich wytrzymałości.Wodoodporne taśmy klejące można z powodzeniem wykorzystywać w środowisku wilgotnym lub w miejscach narażonych na zachlapanie. Warto w tym celu wybierać produkty renomowanych marek. Wiodącym producentem rozwiązań klejowych na rynku globalnym jest firma SCAPA, której oferta obejmuje między innymi taśmy samoprzylepne, izolacyjne czy samowulkanizujące. 

Wodoodporne taśmy SCAPA wykorzystywane są nie tylko przy produkcji przemysłowej czy w budownictwie, ale doskonale sprawdzają się także w branży elektronicznej i elektrotechnicznej, do zabezpieczania ładunków transportowych, w zastosowaniach BHP czy w branży drukarskiej. Można je wykorzystywać w instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, do owijania kabli i przewodów, zabezpieczania przedmiotów przy malowaniu czy wykonywaniu wodoodpornych uszczelnień.Zakres zastosowania taśm wodoszczelnych jest niemal nieograniczony. W przypadku taśm SCAPA warto dodatkowo zwrócić uwagę nie tylko na wysoką siłę przylegania, ale także na szeroką gamę kolorów, dużą odporność mechaniczną, właściwości samogasnące i wytrzymałość dielektryczną.

Jakie są rodzaje taśm SCAPA odpornych na wodę?

Taśmy SCAPA odporne na wodę dostępne są na rynku w kilku wariantach, różniących się od siebie zakresem możliwych zastosowań, sposobem produkcji, wykorzystanymi materiałami oraz parametrami technicznymi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na taśmy uszczelniające, które są odporne nie tylko na wilgoć, ale także na wahania temperatur i ujemne temperatury.Skuteczną izolację montażową i trwałe uszczelnienie wodoodporne uzyskamy za pomocą taśm samowulkanizujących.Za pomocą taśmy samowulkanizującej można wodo-uszczelniać przewody telekomunikacyjne, instalacje teletechniczne i alarmowe czy komponenty elektryczne. Doskonale nadaje się ona także do zabezpieczenia spawów przed wpływem wody morskiej i może być używana w szerokim zakresie temperatur.

Właściwości wodoodporne posiadają również powlekane polietylenem taśmy tkaninowe, które są impregnowane z klejem kauczukowym i przeznaczone do najbardziej wymagających warunków. Zbrojenie z siatki tekstylnej i warstwa polietylenu skutecznie chronią przed wpływem wody i czynników atmosferycznych. Tego rodzaju taśmy nazywane są DUCT TAPE.Można nimi zabezpieczać klisze we fleksodruku, maskować przedmioty w trakcie malowania czy oklejać krawędzie szyb. Wodoodporne taśmy tkaninowe wykorzystywane są w przemyśle obronnym, w przemyśle stoczniowym, maszynowym i podczas budowy konstrukcji stalowych do ochrony spawów przed korozją, do czasu ich malowania/zabezpieczenia, do tworzenia scenografii teatralnych i filmowych czy uszczelniania kanałów wentylacyjnych. Właściwości wodoodporne wykazują również taśmy polietylenowe do zastosowań ogrodniczych, budowlanych i remontowo-malarskich. Podobnie, odporne na wodę będą taśmy polipropylenowe na termoplastycznym kleju kauczukowym z inhibitorem.

Na koniec nie wolno zapomnieć o taśmach butylowych, sznurach butylowych oraz masie butylowej (kit butylowy), które służą między innymi do uszczelniania szczelin dylatacyjnych w konstrukcjach stalowych, betonowych oraz żelbetowych, zabezpieczają przed penetracją wód gruntowych i stanowią skuteczną barierę dla wody i wilgoci.Taśmy butylowe są szeroko wykorzystywane w branży budowlanej ze względu na znakomite właściwości hydroizolacyjne i wodouszczelniające.To niezastąpiony produkt przy uszczelnianiu elewacji, stolarki okienno-drzwiowej, nadwozi samochodowych, silosów, płyt warstwowych, opierzeń blacharskich i prapetów czy kanałów wentylacyjnych. Taśmy butylowe mogą być jednostronnie lub dwustronnie lepne i pokryte aluminium, włókniną (podtynkowe) lub folią.