Dwustronna taśma klejąca to jeden z produktów, które zrewolucjonizowały technologie mocowania. Dzięki niej możliwe stało się bardzo szybkie łączenie dwóch powierzchni bez używania elementów złącznych – śrub, gwoździ lub wkrętów i zastąpienie ich połączeniem chemicznym, uzyskiwanym dzięki specjalnie dobieranym klejom. Zobaczmy, jakie są zalety stosowania taśm dwustronnych oraz przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób są zbudowane i gdzie najczęściej się je wykorzystuje.

Taśmy dwustronne charakteryzują się połączeniem kilku niezwykle przydatnych cech, które przyczyniły się do ich dużej popularności. Taśmy pozwalają na znaczneskrócenie czasu wykonania połączenia. Dzięki nim nie ma potrzeby np. wykonywania otworów do osadzenia nitów czy spawania dwóch kawałków metalu. Taśmy dwustronne są bardzowygodne w aplikacji– oferując wytrzymałość kleju, nie wymagają martwienia się o jego odpowiednie naniesienie lub dobór odpowiedniej grubości warstwy. O wielełatwiej też umieścić je w wybranym miejscu.

Stosowanie taśm dwustronnych oznaczazmniejszenie masy łączonych elementów. Nie jest ona zwiększana o śruby lub wkręty. W wielu przypadkach dodatkową zaletą jestoszczędność miejsca. Taśmy mają bardzo niewielką grubość, dobrze sprawdzają się więc przy montażu elementów wymagających daleko posuniętej miniaturyzacji, np. w smartfonach czy elektronicznym sprzęcie medycznym.

Rodzaje taśm dwustronnych i ich budowa

Taśmy mogą być wykonane z materiałów o bardzo różnych parametrach. Dzięki temu istniejemożliwość doboru ich specyfiki. Mogą one oferować bardzo trwałe i wytrzymałe połączenia, mogą także gwarantować łatwe rozdzielenie łączonych powierzchni. Poza tym taśmy mogą być m.in. przewodnikami prądu czy ciepła albo pełnić funkcję izolatora. Bardzo dobrze sprawdzają się także przyochronie połączenia przed przenikaniem wody, pyłu lub wilgoci.

Dwustronne taśmy klejące zwykle składają się znośnika, którego obie powierzchnie są pokryteklejem. Zarówno nośnik, jak i klej mogą być dopasowane do różnych rodzajów powierzchni i zastosowań. Produkuje się m.in. taśmy z rdzeniem ze spienionego akrylu, który świetnie sprawdza się jako materiał odporny na wstrząsy i drgania. Oferowane są również np. taśmy z nośnikiem zrobionym z tkaniny, tworzywa sztucznego lub papieru. Stosowane kleje również należą do różnych grup produktów, mogą to być m.in. kleje akrylowe, silikonowe czy produkowane na bazie kauczuku.

Dostępne są również taśmy, które sąpozbawione nośnika. W ich przypadku mamy do czynienia z elastyczną warstwą kleju naniesioną na przekładkę pomagającą w transporcie i aplikacji.

Obszar wykorzystywania taśm dwustronnych jest bardzo szeroki. Używa się ich zarówno w codziennych,domowych zastosowaniach, jak i wprzemyśle, budownictwie i medycynie. Taśmy służą m.in. do mocowania uchwytów, wykładzin czy wieszania obrazków. Są także przydatne np. przy montowaniu urządzeń elektronicznych, sprzętu RTV i AGD, do łączenia tafli szklanych lub elementów metalowych.