Taśmy montażowe

Taśmy używane w budownictwie mogą mieć różną charakterystykę, w zależności od rodzaju materiału, jaki w nich zastosowano. Najczęstszym obszarem zastosowań jest uszczelnianie elementów lub wykonywanie połączeń. W przypadku taśm montażowych największe znaczenie ma siła, z jaką warstwa kleju utrzymuje taśmę, a także wytrzymałość użytego nośnika. Przy taśmach uszczelniających liczy się to by zarówno powłoka, jak i warstwa kleju, o ile jest wykorzystywana, dobrze chroniła przed przedostawaniem się substancji o określonej specyfice.

Taśmy budowlane są szczególnie użyteczne podczas wykonywania różnych instalacji. Do najczęściej wykorzystywanych należątaśmy izolacyjne,które wykorzystuje się przy układaniu przewodów elektrycznych oraz okablowania niezbędnego przy zakładaniu systemów elektrycznych i elektronicznych od alarmów i monitoringu, przez sterowanie pracą ogrzewania aż po różne elementy zapewniające funkcjonowanie urządzeń inteligentnych budynków czy instalacji przeciwpożarowych.

Przy pracach instalacyjnych używane są taśmy pozwalające na uszczelnianie połączeń gwintowanych, np. taśmy teflonowe, a także taśmy klejące, za pomocą których można łączyć elementy termoizolacji rur, czy dodatkowo uszczelniać przerwy między fragmentami peszeli.

Taśmy są szeroko wykorzystywane również na etapie prac montażowych. Szczególnie popularne są taśmy dwustronne, które dają możliwośćmocowania różnych przedmiotów bez używania elementów złącznych,a zarazem bez konieczności wiercenia otworów. Używane są tu zarówno taśmy z cienką warstwą tworzywa sztucznego stanowiącego nośnik jak i wykonane z pianki. To drugie rozwiązanie – taśmy piankowe z poliuretanu – jest używane szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi potrzeba wyrównania nierówności podłoża czy zapewnienie ochrony przed drganiami lub temperaturą.

Za pomocą taśm montażowych można mocować wiele elementów wyposażenia wnętrz, od listew przypodłogowych, aż po wykładziny, panele czy lustra. Taśmy tego rodzaju nadają się również do stosowania w łazienkach i kuchniach, a także na zewnątrz budynku.

Taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające są bardzo chętnie wykorzystywane przy wykonywaniu powłok zabezpieczających przed przenikaniem gazów, cieczy oraz wysokiej temperatury. Taśm używa się przy zakładaniu rozmaitych hydroizolacji ścian i fundamentów, a także przy pracach dekarskich. Za pomocą specjalnych taśm można łączyć folie dachowe i instalować różne elementy pokrycia. Taśmami uszczelnia się również miejsca, w których przez folię dachową są przeprowadzane inne instalacje.

Taśmy uszczelniające w wersjach odpornych na wysoką temperaturę są też używane przy montowaniu elementów instalacji grzewczej i kominowej. Za pomocą specjalnych taśm można uszczelniać niektóre połączenia w konstrukcji kominków czy wkładów kominowych.

Taśmy z materiałami metalicznymi są używane przy uszczelnianiu połączeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.Korzysta się z nich również przy niektórych połączeniach systemu odprowadzania wody.

Taśmy ze specjalnych membran są często używane przymontażu stolarki budowlanej.Używa się ich do tzw. ciepłego montażu drzwi i okien, czyli uszczelniania połączenia między ościeżnicą a elementami paroizolacji i hydroizolacji.Taśmy z materiałów elastycznych często służą do wypełniania szczelin między ościeżnicą a murem. Tego typu rozwiązania w postaci taśm rozprężnych są też używane przy montażu drzwi wewnętrznych, stanowiąc równocześnie izolację akustyczną.

Różne rodzaje taśm uszczelniających są używane do wykonywania napraw pokrycia dachowego. Za pomocą taśm z bitumem można likwidować nieszczelności blach dachowych, rynien czy obróbek blacharskich. Dostępne są również specjalne taśmy kominowe, za pomocą których można uszczelnić połączenia obróbek kominowych, okien dachowych czy włazów kominiarskich.

Oferowane są również specjalnetaśmy kalenicowe,które stanowią zabezpieczenie przed wnikaniem pod konstrukcję pokrycia dachowego wszelkich zanieczyszczeń i wody, a jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ powietrza, nie dopuszczając do zawilgocenia przestrzeni pod pokryciem.

Taśmy uszczelniające z tworzyw sztucznych są także używane do prac przy instalacji wanien, brodzików, umywalek, a także zlewozmywaków. Pozwalają na wykonanie trwałego i szczelnego połączenia między ścianą a poszczególnym elementem wyposażenia. Stosuje się je również do wzmacniania narożników przy aplikacji folii w płynie pod miejsca, gdzie mają być ułożone okładziny ceramiczne.

Taśmy maskujące

Bardzo szerokim obszarem stosowania taśm budowlanych są prace wykończeniowe związane z układaniem powłok zabezpieczających i malarskich, a także tynkowaniem.W tym przypadku główną rolą taśm jest maskowanie miejsc, które mają pozostać niepomalowane czy nieotynkowane. Taśm maskujących używa się do ochrony miejsc odcięcia koloru, a także osłony różnych przedmiotów przed zabrudzeniem tynkiem lub farbą.

Taśmy malarskie oraz taśmy tynkarskie są oferowane w wersjach o różnych grubościach, a także odmiennej wytrzymałości w zależności od swego przeznaczenia. Taśmy przeznaczone do używania na zewnątrz są dodatkowo odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne.

Taśmy malarskie sprawdzają się również przy wykonywaniu powłok ochronnych na innych elementach wykończenia. Można ich używać przy malowaniu lub lakierowaniu drewna, czy różnych elementów metalowych.