Rozwiązania wykorzystywane w działalności przemysłowej muszą gwarantować możliwość szybkiego wykonywania poszczególnych procesów produkcyjnych, a jednocześnie pozwalać na spełnienie wszystkich wymogów jakościowych. W wielu zastosowaniach związanych z pracami montażowymi używa się taśm samoprzylepnych SCAPA. Przekonajmy się, z czego wynika ich popularność i zobaczmy, gdzie są wybierane najczęściej.

Jak działają taśmy samoprzylepne?

Taśmy samoprzylepne to warstwa nośnika, który może być wykonany z materiałów o różnej charakterystyce – np. o wysokiej elastyczności, odporności na zerwanie, czy dobrym tłumieniu drgań. Jest ona złączona przy pomocy łącznika z powłoką kleju, której zadaniem jest zespolenie taśmy z podłożem. W zastosowaniach przemysłowych szczególnie często używa się taśm dwustronnych.

Dlaczego używanie taśm SCAPA w zastosowaniach przemysłowych jest korzystne?

Największą korzyścią ze stosowania taśm, jest fakt, że w dużym stopniu przyspieszają montaż, zwłaszcza w porównaniu ze stosowaniem samego kleju. Ich dozowanie jest łatwiejsze – nie ma problemu z zabrudzeniami ani z utylizacją odpadów, ani ze stratami materiału, ponieważ warstwy kleju są zabezpieczone osłonką. Równie istotna jest możliwość wyboru nośników o różnych własnościach, które mogą redukować powstające naprężenia, amortyzować połączenie czy przeciwdziałać przenoszeniu się wibracji. Zaletą używania taśm będzie też ich niska masa, co korzystnie wpływa na wagę gotowego wyrobu, szczególnie jeśli porównać ją z popularnymi elementami złącznymi. Liczy się także niewielka ilość miejsca, jakiej wymaga zastosowanie taśmy czy brak konieczności przygotowania otworów montażowych lub uchwytów.

Gdzie używa się taśm SCAPA?

Taśmy używane w zastosowaniach przemysłowych to przede wszystkim taśmy montażowe. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Służą do mocowania elementów w branży motoryzacyjnej, gdzie przytwierdza się przy ich pomocy m.in. lusterka, listwy ochronne oraz osłony. Są przydatne przy produkcji urządzeń RTV i AGD, a także przy produkcji elektroniki.