Uszczelniacze butylowe takie jak masy, taśmy i sznury znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie np. do uszczelniania elementów dachu i stolarki okiennej, a także w motoryzacji. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się je do łączenia elementów karoserii oraz wytłumiania dźwięków dochodzących z zewnątrz. Ponadto stosuje się je przy budowie nadwozia samochodowego, zabudowie przyczep samochodowych oraz kamperów. Ich specyficzne właściwości często służą również do termoizolacji oraz stanowią ochronę przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza pojazdów. Warto sprawdzić, jakie cechy wyróżniają uszczelniacze butylowe oraz co przemawia za ich zastosowaniem w kamperach.

Jakie cechy charakteryzują uszczelniacze butylowe?

Butyl inaczej kauczuk butylowy to materiał, który wyróżnia duża plastyczność. Jego największym atutem jest to, że z upływem czasu nie traci swoich właściwości, wciąż pozostając tak samo elastycznym. Tym samym, materiał hydroizolacyjny nie twardnieje ani nie wysycha. Poza tym butyl wykazuje wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych, w szczególności takich jak promieniowanie UV czy wahania temperatury. Dzięki temu sprawdza się w różnych typach klimatu, co jest szczególnie ważne podczas podróżowania. Zastosowanie uszczelniaczy butylowych w kamperach jest więc gwarancją trwałej hydroizolacji, która będzie służyć przez lata.

Ponadto dzięki dużej lepkości butylu uszczelniacze idealnie przylegają do różnych typów powierzchni, stanowiąc skuteczną barierę przed przedostawaniem się wilgoci. Sprawdzają się zarówno na gładkich, jak i pełnych nierówności powierzchniach, które plastyczny materiał całkowicie wypełnia. Z powodzeniem stosuje się je więc do montażu i uszczelniania okien dachowych oraz drzwi, listew narożnych czy klap serwisowych. Uszczelniacze butylowe doskonale nadają się też do montażu elementów plastikowych, drewnianych czy szklanych. Co ważne, uszczelniane elementy można rozłączyć w każdej chwili. Mianowicie butyl nie zastyga na stałe, a przy demontażu rozciąga się i rozrywa.