Stworzone z butylu sznury czy taśmy nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, ponieważ nie jest on toksyczny. Ta substancja ze względu na swoje właściwości takie jak odporność na utlenianie i korozję oraz wytrzymałość czy też przyczepność do danej powierzchni sprawiają, że jest ona chętnie wykorzystywana w wielu branżach. Ponadto plusem butylu jest też to, że jest on oporny na działanie pleśni, a także grzybów. A gdzie sięga się po uszczelniacze z kauczuku butylowego i w jakim celu?

Gdzie używane są uszczelniacze butylowe?

Butyl z łatwością może zostać przyczepiony zarówno do szkła, jak i aluminium, betonu, powłok malarskich oraz PVC. Wykorzystując tę właściwość, tworzy się z niego uszczelniacze. Ich żywotność wynosi nawet 25 lat, a co więcej są one odporne na działanie kwasów mineralnych, organicznych, a nawet rozpuszczalników. Uszczelniacze z butylu mogą przybierać różne formy — od taśmy po sznury. Ta substancja świetnie sprawdza się jako uszczelniacz do szyb, które zostają umieszczone na profilach wykonanych z gumy. Dzięki temu rozwiązaniu do pomieszczenia nie dostaje się piach, pyłki oraz inne zanieczyszczenia. W branży budowlanej butyl uszczelnia m.in. łaty i akcesoria dachowe, konstrukcje z płyt warstwowych, połączenia rynien, a także kabiny prysznicowej czy też elewacji.

Zastosowanie uszczelniaczy butylowych jest naprawdę imponujące. Doskonale zdają one też egzamin w przypadku uszczelniania instalacji klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych, a także kominków, studni i odwodnień. Również zbiorniki oraz pojemniki na różnego rodzaju substancje ciekłe i sypkie swoją szczelność zawdzięczają właśnie butylowi. Warto dodać, że ta substancja jest niezwykle plastyczna, nie kruszeje oraz nie twardnieje wraz z upływem czasu. Stworzone z niej taśmy wykorzystuje się podczas produkcji witraży i okien oraz do przygotowania i późniejszego zamocowania reklam zewnętrznych.