Butyl to bardzo odporny i wytrzymały rodzaj kauczuku syntetycznego. Wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju uszczelniaczy, które wykorzystywane są do różnych zastosowań.

Co wyróżnia uszczelniacze butylowe?

Uszczelniacze butylowe wyróżniają się szeregiem właściwości, które przesądzają o ich zastosowaniu w różnych branżach. Do najważniejszych zalet zaliczamy m.in. długą żywotność. Nie tracą swoich pierwotnych właściwości, takich jak elastyczność, pod wpływem czasu. W zależności od rodzaju mogą być odporne na promieniowanie UV i/lub sól drogową. Są również odporne na twardnienie, wysychanie, kurczenie. Nie zawierają rozpuszczalników, więc nie trzeba obawiać się o ubytek masy. Jest to rodzaj uszczelniaczy o charakterze rozłącznym, co oznacza, że można rozdzielić sklejone powierzchnie. Uszczelniacze butylowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym przede wszystkim w motoryzacji, branży budowlanej i remontowej. Jest to również materiał, z którego powstają sznury butylowe.

Czym są sznury butylowe?

Sznur butylowy to wyrób przeznaczony do uszczelniania. Zapewnia bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza przy uszczelnianiu otworów. Wykorzystywany jest również przy połączeniach konstrukcji, blach, płyt warstwowych, parapetów. Służy do zabezpieczania nadwozi samochodowych, kloszy lamp samochodowych, szyberdachów. Tworzy połączenia w konstrukcjach maszyn czy jachtów. Wpływa też na skuteczne tłumienie wstrząsów. Do jednej z jego zalet użytkowych zaliczamy m.in. trwałą ochronę przed wilgocią i wodą. Właśnie dlatego okazuje się doskonałą barierą przed przeciekaniem konstrukcji budowlanych. Oprócz tego sznury butylowe używane są w procesach szklenia (osadzanie szkła w profilach stalowych), do uszczelniania profili, elewacji, dachów, a także w wentylacji i klimatyzacji do uszczelnień kołnierzy i połączeń kanałów. Uszczelniacze butylowe mają postać najczęściej ekstrudowaną sznura, taśmy lub prostego profilu U o wysokiej lepkości, dzięki czemu idealnie przylega do obszarów gładkich i strukturalnych.