Uszczelniacze butylowe coraz częściej zastępują tradycyjnie stosowane materiały izolacyjne, takie jak np. bitum. Nic w tym dziwnego – butyl ma szereg pożądanych w wielu branżach właściwości. Przede wszystkim zachowuje on swoją elastyczność przez wiele lat, nie sztywnieje, a co za tym idzie – uszczelnienie nie pęka. Nie zawiera substancji lotnych, rozpuszczalników, nie ma więc efektu ubytku masy. Jest wysoko odporny na działanie wody i pary oraz pleśnie i grzyby. Świetnie tłumi dźwięki, a do tego jest nietoksyczny. Wykonany z substartów pochodzenia pierwotnego, bez domieszek pochodzących z recyklingu, jest bezwonny.

Uszczelniacz uniwersalny

Uszczelniacze butylowe znajdują wiele zastosowań w różnych branżach. Butyl dostępny jest pod postacią taśm 2-stronnie lepnych, sznurów, profili oraz dla potrzeb przemysłu w postaci wielopasków lub wykroi. Te stosowane są pomiędzy uszczelnianymi elementami. Nawierzchniowo stosuje się butyle 1-stronnie lepne, których jedna z powierzchni jest laminowana. Laminat w zależności od potrzeb i celu użycia jest wykonany ze specjalnej folii aluminiowej wzmocnionej warstwą poliestru (alupet), włókniną lub folią. Butyle laminowane aluminium znane są pod nazwą alubutyl. Stosowane są najczęściej na dachach i elewacjach przy montażu okien i świetlików czy podnoszeniu szczelności daszków, oranżerii, połączeń blach, płyt warstwowych itp. Butyl laminowany włókniną używany jest podtynkowo i podpasadzkowo do poprawy szczelności w budownictwie (odwodnienia liniowe, parapety, stolarka okienna i drzwiowa, tarasy, garaże, łaźnie i inne mokre pomieszczenia). Przed położeniem tynków uszczelnia się nimi naroża i miejsce, gdzie podłoga styka się ze ścianą. Ekipy budowlane stosują je też do izolowania odpływów w nowoczesnych kabinach prysznicowych, w których nie montuje się brodzików. Przez swoją długą żywotność butyl zastępuje często silikon i służy do stworzenia np. fug przy umywalce czy wannie. Taśmy butylowe przydają się też przy montażu okien i drzwi. Świetnie izolują miejsca połączenia stolarki z murem, używa się ich również wtedy, gdy trzeba zapewnić wodoszczelność przy osadzaniu parapetów. Dlaczego jeszcze ekipy budowlane i remontowe chętnie kupują uszczelniacze butylowe? Ponieważ okazują się one też niezastąpione przy izolacji dachu. Dekarze stosują butyle do szczelnego łączenia otwartych dyfuzyjnie membran dachowych układanych od strony poszycia. Butylowe wstęgi często służą też do łączenia pasów folii paroizolacyjnych. Ich zastosowań w budownictwie jest jeszcze cały szereg.

Butyle w przemyśle

W butylowe uszczelniacze chętnie inwestują też różne gałęzie przemysłu.  Zazwyczaj butylowe uszczelniacze mają stanowić barierę dla wilgoci i powietrza, mogą jednak także tłumić nie tylko wibracje urządzeń, ale również dźwięki, jakie wydają one podczas pracy. Z tego powodu stały się bardzo popularne wśród producentów samochodów, przyczep kempingowych i sprzętu AGD. Co ciekawe, uszczelniacze butylowe są niezastąpione także w branży wentylacyjnej. Nie mają one sobie równych, jeśli chodzi o uszczelnianie elementów systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Trwałość uszczelniaczy butylowych znacząco przekłada się na jakość dostarczanych przez firmy produktów i usług, a to z kolei – na liczbę ich klientów. Uszczelki butylowe są niezastąpione przy uszczelnianiu worków i form próżniowych w produkcji kompozytów. Dlatego przemysł zakup butyli często traktuje jako inwestycję, a nie kolejny, zbędny wydatek.