Prawdopodobnie żaden majsterkowicz nie wyobraża sobie swojego magazynku z narzędziami bez taśmy samowulkanizującej. Główną jej cechą jest to, że nie zawiera ona kleju, umożliwia więc czystą i łatwą aplikację oraz w razie potrzeby – czystość powierzchni po usunięciu taśmy. Izolacja zrobiona z tego produktu nie ma pęcherzyków powietrza, jest bardzo trwała, z biegiem czasu nie twardnieje (a co za tym idzie – nie pęka) i jest odporna na ozon oraz długie zanurzenie w wodzie. Gdzie znajduje zastosowanie?

Zastosowanie taśmy samowulkanizującej

Taśmy samowulkanizujące świetnie sprawdzają się przy łączeniu, izolowaniu i naprawach kabli oraz przewodów elektrycznych. Równie często są używane do wodouszczelniania różnych przewodów i instalacji. Mogą też stanowić zabezpieczenie przed korozją elementów metalowych, lub ochronę łączy i spawów przed wodą morską. W domach najczęściej służą do drobnych napraw rur czy owijania uchwytów. Taśmy takie jak Scapa 2525 mogą być też taśmami półprzewodzącymi, służącymi np. do zapewnienia ciągłości przewodników i ekranów połączeń kabli czy do redukcji koncentracji gradientu elektrycznego. Z kolei taśmy samowulkanizujące silikonowe takie jak Scapa 75 używane są jako zabezpieczenie przed olejem czy smarem.

Jak korzystać z taśmy?

Wiele osób zapomina o tym, że na efekt pracy wpływa nie tylko wysokiej jakości taśma, ale też odpowiednie przygotowanie podłoża. Przed owinięciem taśmą samowulkanizującą powinno się je osuszyć i oczyścić z tłuszczów, olejów czy paliw. Jeśli jest to możliwe, warto usunąć też inne zabrudzenia, w tym rdzę. Po zaczepieniu początku taśmy o dany element należy ją mocno naciągnąć. Owijamy element „na zakładkę”, pamiętając o delikatnym dociskaniu owijanej powierzchni ręką i utrzymaniu naciągnięcia taśmy. Proces wulkanizacji nastąpi samoistnie. W przypadku taśm Scapa niepotrzebne jest podgrzewanie izolacji, ani jej  ściskanie – taśma sama zacznie się spajać. Dodatkowo taśmy tego producenta są kompatybilne z innymi jego produktami, np. taśmami PCV.  Chociaż taśma nie ma kleju, praktycznie nie da się jej po dłuższym czasie odwinąć – konieczne jest jej przecięcie. Sprawdza się więc świetnie w naprawach nie tylko tymczasowych, ale również i w tych na stałe.