Uszczelniacze butylowe cechują się szeregiem zalet, dzięki którym są wykorzystywane na szeroką skalę między innymi w motoryzacji i budownictwie. Czym w zasadzie jest butyl? To polimer należący do grupy kauczuków syntetycznych. Często nazywany jest kauczukiem butylowym. Butyl jest świetnym materiałem hydroizolacyjnym, mającym bardzo ważną cechę: w podstawowej postaci jest trwale plastyczny, a do tego nie wysycha. Do tego wyjątkowo dobrze przylega on do różnych powierzchni i nie zawiera rozpuszczalników, a co za tym idzie – nie ma ubytku masy, nie twardnieje, nie kruszeje. Uszczelki butylowe mają też świetnie właściwości wytłumiające. Butyl jest ponadto odporny na działanie pleśni i grzybów, a do tego nie jest toksyczny. Butyl oferowany przez Intra jest w 100% produkowany z substratów pierwotnych, bez domieszek substancji z recyklingu. Dzięki temu jest bezwonny i neutralny dla otoczenia. Gdzie się go wykorzystuje? 

Butyl w motoryzacji

Uszczelniacze butylowe są na szeroką skalę wykorzystywane przy łączeniu elementów karoserii podczas produkcji samochodów. Ich zadaniem jest też w tym wypadku wytłumianie hałasów. Znajdują one zastosowanie nie tylko przy produkcji nadwozi, ale również przy tworzeniu zabudów kamperów oraz przyczep samochodowych. Uszczelniacze butylowe stosowane w motoryzacji są odporne na sól drogową. Stosowane są w postaci taśm, sznurów, profili oraz wykrojów w kształtach dopasowanych do potrzeb producenta pojazdów, łodzi, kontenerów, kamperów, naczep itp.

Butyl w budownictwie

Podobnie szerokie zastosowanie uszczelniacze butylowe znajdują w nowoczesnym budownictwie. Z nich produkuje się m.in. taśmy kalenicowe i kominowe, których używa się podczas pokrywania dachu blachodachówką i zwykłą dachówką. Rękawy  i kartusze z masą butylową często są wykorzystywane do uszczelniania okien dachowych i świetlików. Taśmy butylowe laminowane folią aluminiową (alupet) są nieocenione podczas uszczelniania daszków czy budowie ogrodów zimowych, kanałów wentylacyjnych, fasad szklano-aluminiowych. Mogą służyć też do uszczelniania połączenia płyt warstwowych i blach trapezowych. Butyl znajduje zastosowanie jako wypełniacz szczelin dylatacyjnych, może też uszczelniać połączenia elementów studzienek betonowych, pokryw i włazów. Co ciekawe, butyl można łączyć np. z włókniną. W tej formie może on uszczelniać różnego rodzaju folie, membrany posadzkowe, dylatacje i narożniki, odwodnienia liniowe pomieszczeń o dużym zawilgoceniu. Butyl z włókniną jako element hydroizolacyjny podtynkowy i podposadzkowy, zapewnia szczelność i hydroizolację balkonów, tarasów.

Miejsc i możliwości stosowania butylu w budownictwie jest bardzo wiele. Wszędzie butyl będzie stanowić bardzo trwałą i skuteczną barierę dla wilgoci i przepływu powietrza.