Taśmy samowulkanizujące nazywa się czasami taśmami samospajalnymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie są pokryte klejem – taśma działa dopiero po usunięciu przekładki zabezpieczającej i po nawinięciu pod naciągiem i na zakładkę wokół naprawianej powierzchni. Zasada stosowania mówi o naciągnięciu w taki sposób, aby taśma zwęziła się do 2/3 swojej szerokości i tak naciągniętą owijamy na zakład pół na pół. Taśma spaja się chemicznie i tworzy jednorodną warstwę. Po czasie potrzebnym na zespojenie, taśmy nie da się odwinąć. Po jej usunięciu (np. odcięciu) nie pozostają żadne lepkie resztki, co zawdzięczamy wspomnianemu braku kleju.

Zastosowanie taśm samospajalnych

Cechy taśm samowulkanizujących sprawiają, że znajdują one bardzo wiele zastosowań w różnych dziedzinach życia. Najczęściej używa się taśm z poliizobutylenu (PIB) o bardzo dobrych właściwościach samowulkanizujących np. Scapa 2552 i taśm samospajalnych z masy etylenowo-propylenowej (EPR) o wysokiej odporności na temperaturę. Taśmy samowulkanizujące znajdują zastosowanie przy łączeniu i izolowaniu połączeń oraz naprawach kabli elektrycznych, a także wodouszczelnianiu przewodów telekomunikacyjnych, zewnętrznych instalacji teletechnicznych RTV, TV-SAT i alarmowych. Przy ich pomocy izoluje się też komponenty elektryczne oraz przewody wysokonapięciowe. Często używa się ich do zabezpieczania przed korozją rur, prętów i innych materiałów metalowych, czy też łączy i spawów np. przed działaniem wody morskiej. Majsterkowicze w domach korzystają z nich podczas napraw rur, uszczelniania urządzeń sanitarnych czy węży spustowych podłączonych do sprzętów AGD, lub używają ich np. do owijania uchwytów.

Zalety używania taśm samowulkanizujących

Taśmy samowulkanizujące gwarantują czystą i prostą aplikację, co wynika z braku kleju na ich powierzchniach. Taśmy Scapa dodatkowo szybko wulkanizują się pod delikatnym naciskiem – nie jest konieczne dodatkowe dokładne ściskanie produktu lub podgrzewanie uszczelnienia. Pod taśmą nie zbierają się też pęcherzyki powietrza, a jej struktura nie twardnieje z biegiem czasu, dzięki czemu nie pojawiają się pęknięcia ułatwiające dostawanie się do środka wody. Warto wspomnieć też o tym, że taśmy Scapa są wyjątkowo odporne na działanie ozonu czy długie zanurzenie w wodzie. Ponadto są kompatybilne z innymi taśmami izolującymi producenta i mogą być używane w szerokim zakresie temperatur. To obowiązkowy element wyposażenia skrzynki każdego elektryka i majsterkowicza.