Taśmy samoprzylepne mają wiele zastosowań w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Ze względu na pożądane właściwości taśmy, cały czas produkowane są ich nowe rodzaje. Co warto wiedzieć o zastosowaniu najbardziej popularnych z nich? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Taśmy samowulkanizujące

Taśmy te cechują się czystą aplikacją, gdyż nie zawierają kleju. Wykonane są ze specjalnej formuły kauczuku EPR lub PIB. Zwoje taśmy na rolce zabezpieczone są przed wulkanizacją przekładką foliową, którą należy usunąć bezpośrednio przed użyciem. Taśma wulkanizuje się ze sobą pod delikatnym naciskiem, który uzyskujemy, nawijając taśmę pod naciągiem, bez konieczności podgrzewania i ściskania. Proces wulkanizacji samoistnej wymaga zawsze owijania taśmy po obwodzie zamkniętym i na zakładkę woków izolowanego miejsca kabla lub przewodu. Taśmy samowulkanizujące znajdują zastosowanie m.in. w elektroizolacji połączeń i przy naprawach uszkodzonej izolacji przewodów elektrycznych, wodouszczelnianiu połączeń przewodów i instalacji, czy zabezpieczaniu elementów metalowych przed korozją. Taśma Scapa typ 2547 jest doskonałą formą izolacji instalacji elektrycznych, alarmowych, antenowych, teletechnicznych nawet zanurzonych w wodzie. Należy pamiętać, że izolację przewodów elektrycznych powinna wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Taśmy samowulkanizujące są wysoce elastyczne i rozciągliwe, dzięki czemu doskonale dopasowują się do nierówności. Mogą doraźnie zabezpieczać także przecieki instalacji hydraulicznych o małym ciśnieniu.
W miejscach, gdzie mogą panować wysokie temperatury do + 200 st. C oraz gdzie stosowane są oleje (nawet zanurzenie w oleju), polecamy taśmę samowulkanizującą wykonaną z silikonu - Scapa 75. 

Taśmy tkaninowe powlekane i niepowlekane

Taśmy tkaninowe powlekane są nierozciągliwe i odporne na przecieranie, do tego cechują się sporą wytrzymałością i zdolnością przystosowawczą. Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle obronnym, motoryzacji, budownictwie, rolnictwie i wielu innych. Przydają się przy naprawianiu przedmiotów i maszyn, wiązkowaniu przewodów, pakowaniu, uszczelnianiu, owijaniu i łączeniu różnych materiałów, a także kodowaniu kolorami, gdyż są dostępne w wielu barwach. Najpopularniejsze taśmy typu duct (w naszej ofercie są to m.in. Scapa 3159 oraz 3160) znajdują najwięcej możliwych zastosowań i są najczęściej kupowanym rodzajem taśmy uniwersalnej na świecie.
Taśma tkaninowa Scapa 2420 powlekana warstwą silikonu jest doskonałym produktem do ochrony wałków maszyn produkcyjnych przed przyleganiem farb i klejów - taśma ta ma powierzchnię tłoczoną w romby i jest powierzchnią antyadhezyjną i antypoślizgową.
Specjalistyczna grupa taśm tkaninowych z klejem czysto usuwalnym znajduje zastosowanie w przemyśle rozrywkowym (scena filmowa i teatralna). Na uwagę zasługuje Scapa 3130 o specjalnej antyrefleksyjnej (matowej) powierzchni z klejem, który nie zostawia śladów na powierzchni po odklejeniu.

Taśmy tkaninowe niepowlekane poliestrowe lub polipropylenowe są z kolei odporne na wysokie temperatury w klasach T1, T2, T3 i T4, a taśmy z tkanin szklanych spełniają wymagania termiczne klas B, F i H. Taśmy te wykorzystuje się głównie w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym do reparacji i ochrony wiązek przewodów i kabli. Taśmy tego typu są nierozciągliwe i wysoce odporne mechanicznie na otarcia, dzięki czemu zabezpieczają wiązki przewodów przed otarciami i uszkodzeniami. Stosowanie tkanin przyczynia się także do wytłumiania hałasów. Taśmy tkaninowe niepowlekane bawełniane znajdują także zastosowanie przy zabezpieczaniu przed korozją i uszkodzeniami powierzchni metalowych po obróbce mechanicznej, powierzchni malowanych i lakierowanych. Taśmy tkaninowe Scapa mogą też stanowić ochronę mechaniczną, antykorozyjną, lub wzmocnienie powierzchni.

Taśmy aluminiowe

Jeszcze inne właściwości mają taśmy samoprzylepne aluminiowe. Tych używa się w pracy z ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, elektroniką i wieloma innymi. Są one odporne na działanie związków chemicznych, a część z nich również na wysokie temperatury. Znajdują zastosowanie m.in. przy zamykaniu sztywnych i miękkich izolacji kanałów powietrznych, rur z czynnikiem cieplnym lub przewodzących parę pod ciśnieniem, naprawy i montażu kominków, galwanizacji, detekcji, jako maskowanie podczas malowania proszkowego, a także do łączenia i napraw cienkich arkuszy blach aluminiowych. Taśmy aluminiowe dostępne są w wersji gładkiej i ze wzmocnieniem z siatki z włókna szklanego. 

Taśmy papierowe

Ekologiczne taśmy papierowe wykorzystuje się zazwyczaj jako zabezpieczenie przy wykonywaniu różnych technik malarskich i lakierniczych. Taśma nie zostawia śladów po oderwaniu.

Taśmy PCV

Taśmy PCV mają nieskończenie wiele zastosowań. Są bardzo wytrzymałe, samo gasnące i odporne na przecieranie i wilgoć. Używa się ich do napraw, mocowania, łączenia, uszczelniania i izolowania, lecz też do wyznaczania na posadzkach stref i obszarów czy ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Najpopularniejsze są taśmy PCV elektroizolacyjne Scapa 2701, Scapa 2702, Scapa 6022 i Scapa 2705. Różnią się między sobą głównie grubością, rodzajem kleju oraz dostępną kolorystyką. Wersje przemysłowe taśm PCV wykorzystywane są głównie do preparacji i owijania wiązek przewodów w motoryzacji i przemyśle maszynowym, RTV i AGD. Taśmy PCV Scapa 2721 i 2724 są doskonałym produktem do oznaczania linii komunikacyjnych i stref na posadzkach hal produkcyjnych i magazynowych, służą do wyklejania linii boisk sportowych. Dostępne są w wielu kolorach.

Taśmy celulozowe i pakowe

Taśmy celulozowe to popularne taśmy szkolne i biurowe. Najczęściej wykorzystywane są do pakowania, czasami do drobnych napraw. Taśmy pakowe są od nich znacznie mocniejsze.