Ten rodzaj taśm samoprzylepnych wykonany jest w miękkiej tkaniny, która wykazuje optymalną elastyczność, wytrzymałość, a jednocześnie łatwość użytkowania. Występuje w wersji powlekanej i niepowlekanej. W asortymencie firmy Scapa znajdziemy przede wszystkim taśmy tkaninowe powlekane. Mogą występować również w wariantach matowych, impregnowanych, antyrefleksyjnych, z warstwą silikonu, do którego nie przylega klej lub farba na wałkach transportowych maszyn, a także z szeroką folią maskującą dla potrzeb budownictwa i wykończenia wnętrz. Dzięki temu można dobrać typ taśmy odpowiednio do zastosowań oraz warunków, w jakich będzie ona występować.

Najważniejsze zalety użytkowe taśmy tkaninowej

Jak już zostało wspomniane, taśma tkaninowa wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością mechaniczną, w tym przede wszystkim odpornością na przecieranie. Ze względu na swoją elastyczność wykazuje bardzo dobre zdolności przystosowawcze, co wpływa również na łatwość użytkowania. Można ją przerywać ręcznie, bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Bardzo dobrze przywiera do powierzchni.

Przykłady zastosowania taśmy tkaninowej

Taśmy tkaninowe mają dość szerokie zastosowanie w różnych branżach. Przede wszystkim okazują się niezastąpione podczas łączenia i uszczelniania kanałów, otulin izolacyjnych, ciągów wentylacyjnych, wiązkowania kabli i przewodów, izolacji przedmiotów i uszczelniania. Wykorzystywane są też do łączenia folii i tkanin, ochrony krawędzi szklanych i arkuszy blach czy maskowania szkieł odblaskowych. Powszechnie wykorzystuje się je również do zabezpieczania w transporcie oraz pakowania ciężkich produktów. Taśma tkaninowa może być użyta do maskowania w procesach produkcyjnych: malowaniu, piaskowaniu, śrutowaniu, zabezpieczaniu przed korozją, uszkodzeniem szlifowanych i malowanych powierzchni.

W jednej ze swych specyficznych wersji może być naklejania na powierzchnie świeżo lakierowane. W wersji matowej i antyrefleksyjnej jest niezastąpiona na planie filmowym, scenie teatralnej, czy estradzie. Jej bezśladowy i czysto usuwalny klej pozwala zachować w idealnym stanie scenografię, nie brudzi kabli i przyklejonych nią tymczasowo elementów. Dostępność w wielu kolorach pozwala na identyfikowanie miejsc i pozycji na planie filmowym. Impregnowana powierzchnia pozwala na nanoszenie napisów i nadruków w celu katalogowania i archiwizowania teczek z dokumentami, przedmiotów, kartonów, pojemników.

Najpopularniejsze taśmy tkaninowe powlekane typu duct mają najwięcej potencjalnych zastosowań i są najbardziej rozpoznawalną taśmą naprawczą na świecie. Najczęściej spotykana jest w kolorze srebrnym, ale w ofercie firmy Intra dostępne są dodatkowo kolory biały, czarny, żółty, zielony, czerwony, niebieski i pomarańczowy. Istnieją też wersje tych taśm o większej gramaturze tkaniny i mocniejszym kleju do ekstremalnych i wymagających zastosowań.

Dla potrzeb przemysłu ale też dla domowych użytkowników oferujemy taśmy tkaninowe 2-stronnie klejące. Pozwalają one na przyklejanie elastycznych materiałów np. matryc drukarskich, stempli, skór i tkanin, dywanów i wykładzin. Takim produktem jest np Scapa 174.