Taśmy montażowe do zadań specjalnych

Taśmy montażowe to produkty wszechstronnego użytku, powszechnie wykorzystywane w przemyśle i gospodarstwach domowych. Można łączyć za ich pomocą łączyć wybrane elementy bez kurzu, pyłu i hałasu. Poszczególne rodzaje taśm montażowych charakteryzują się unikalnymi właściwościami, dlatego możemy je wykorzystywać wewnątrz i na zewnątrz budynków. Znajdziemy wśród nich produkty odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć i promienie UV lub o zwiększonej przyczepności do podłoża.

Prawidłowo dobrane taśmy montażowe można wykorzystywać do szeregu różnego rodzaju powierzchni. Będą współpracować zarówno z drewnem, jak i ceramiką, gipsem, tworzywami sztucznymi, cegłą, kamieniem oraz szkłem. 

Uniwersalne taśmy montażowe są niezastąpione w pracach montażowych i wykończeniowych. Można za ich pomocą mocować nie tylko elementy ozdobne, ale także konstrukcyjne. Taśmy dwustronnie klejące przeznaczone są do wykonywania łączeń technologicznych. Nadają się do łączenia wielu rodzajów powierzchni. Mogą to być między innymi:

 • powierzchnie silikonowane,
 • wykładziny podłogowe,
 • folie paroszczelne
 • membrany dachowe,
 • papier,
 • tkaniny.

Jakie są rodzaje taśm montażowych?

 1. Taśmy montażowe AFT. Taśmy AFT produkowane są ze spienionego akrylu. Wykorzystuje się je jako alternatywę dla połączeń śrubowych, spawanych i zgrzewanych. Produkt znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w branży elektrotechnicznej, AGD i motoryzacyjnej. Taśmy akrylowe AFT użytkowane są także w przemyśle stoczniowym i budowlanym. Produkt jest odporny na starzenie, nie pochłania wilgoci i nie zmienia swoich właściwości w niekorzystnych warunkach temperaturowych. Taśmy AFT są odporne na ruchy dylatacyjne, drgania i uderzenia. Przylegają do niemal każdego rodzaju powierzchni, nie reagują z rozpuszczalnikami i charakteryzują się stabilnością wymiarową. Dostępne są także wersje taśm AFT wzmocnione folią oraz termoprzewodzące.
 2. Taśmy montażowe transferowe. Taśmy transferowe stosuje się do nadawania przedmiotom cech samoprzylepnych. Często wykorzystywane są w roli narzędzia pomocniczego przy majsterkowaniu, wykonywaniu scenografii czy pracach montażowych. Można za ich pomocą mocować lekkie elementy wykończeniowe i dekoracyjne. W taśmach transferowych wyróżniamy beznośnikową błonę klejową, która transferowana jest na dowolne podłoże (tkaninę, piankę, blachę). Błona klejowa znajduje się na przekładce transportowej z papieru lub folii silikonowanej. Przekładka pełni funkcję zabezpieczenia kleju i usuwana jest przed samym montażem. Taśmy transferowe dwustronnie lepne mogą być kauczukowe, akrylowe lub wzmocnione nićmi poliestrowymi. Rodzaj kleju taśmy transferowej determinuje jej późniejsze przeznaczenie. Taśma transferowa to alternatywa dla szybkiej laminacji.
 3. Taśmy montażowe tkaninowe. Taśmy dwustronnie lepne na nośniku tkaninowym nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem naprężeń i sił zewnętrznych. Można je stosować na powierzchniach o nieregularnych kształtach i usuwać ręcznie. Doskonale nadają się do mocowania wykładzin, dywanów, tkanin czy płyt fleksograficznych.
 4. Taśmy montażowe z nośnikiem. Nośnikiem dla taśm dwustronnie lepnych może być również folia poliestrowa, folia polipropylenowa, PCV, PET oraz papier. Rodzaj nośnika warunkuje właściwości taśmy montażowej i tym samym jej dopuszczalne zastosowania. Przykładowo, taśmę na nośniku poliestrowym można wykorzystać do łączenia profili gumowych i uszczelek, a na nośniku papierowym do mocowania tkanin, pianek i skór.
 5. Taśmy montażowe termiczne. Taśmy dwustronnie klejące aktywowane termiczne, czyli pod wpływem wysokiej temperatury. Sprawdzają się do mocowania elementów, które wymagają wcześniejszego przygotowania lub dużej precyzji montażu. W temperaturze pokojowej taśma nie jest lepna, dlatego można ją swobodnie przygotować. Wykorzystywana jest do mocowania elementów elektronicznych, przedmiotów z włókna szklanego, uszczelek kominów czy włóknin technicznych. Taśmy aktywowane termiczne są po utwardzeniu odporne na rozpuszczalniki i ciepło.