ciecie linek

Czym są nożyce do cięcia linek?

Nożyce, które służą do cięcia linek stalowych, wykorzystują zwykle mechanizm przekładni dźwigniowej. Dzięki temu przy użyciu niewielkiej siły można za ich pomocą ciąć nawet bardzo twarde materiały. Są to narzędzia, którymi tnie się elementy instalacji elektrycznych. Dlatego też mają one określoną izolacyjność. Mogą być stosowane do wykonywania prac, które wymagają szczególnej precyzji. Narzędzia zazwyczaj charakteryzują się wydłużonymi rękojeściami. Mechanizm przekładni dźwigniowej oraz ergonomiczna konstrukcja nożyc do cięcia linek zapewniają, że można je obsługiwać jedną lub dwiema rękami.

Jak wykonane są nożyce do cięcia linek?

Poza rękojeściami o przemyślanej formie, mechanizmem przekładni dźwigniowej oraz elementami zapewniającymi izolacyjność, nożyce do cięcia linek składają się też z innych, równie ważnych komponentów.

Nożyce te mają dwa ostrza. Są one wykonane z wyjątkowo wytrzymałej stali. Jest on kuta i hartowana, tak aby mogła przecinać grube, twarde druty, linki czy przewody. Dodatkowo ostrza te są zaprojektowane tak, że tnie się nimi łatwo oraz dokładnie.

Wśród nożyc do cięcia linek występują także modele, które działają poprzez zastosowanie w nich przekładni zapadkowej. Jednak jeżeli mają zostać przecięte najgrubsze liny czy przewody, konieczne jest użycie mechanizmu z napędem hydraulicznym. Jest on też niezbędny, kiedy nożyce mają służyć do wysokowydajnej pracy ciągłej.

Wielką zaletą tych narzędzi jest ich rozbieralność. Oznacza to, że w przypadku, gdy któryś z ich elementów będzie wymagał wymiany czy naprawy, nie ma problemu z rozłożeniem nożyc na części.