nożyce do cięcia prętów

Nożyce do cięcia prętów – w jakiś sposób działają?

Nożyce do cięcia prętów opierają swoje działanie na wykorzystaniu mechanizmu przekładni dźwigniowej. W praktyce oznacza to, że mają one dwa, osobne przeguby. Właśnie taka konstrukcja zapewnia możliwość ich wykorzystywania do przecinania niezwykle twardych materiałów. Dzieje się tak, gdyż zastosowanie dwóch przegubów znacznie zwiększa siłę działającą na dany pręt – jest ona zwielokrotniona w stosunku do siły zacisku, który oddziaływał na rękojeść nożyc.

Nożyce do cięcia prętów to specjalistyczne narzędzia do przecinania elementów metalowych, jednak mogą przydać się nawet domowym majsterkowiczom.

Czym charakteryzują się nożyce do cięcia prętów?

Powszechnie uważa się, że im noże czy nożyce są ostrzejsze, tym lepiej. Jednak jeżeli nożyce mają służyć do cięcia bardzo wytrzymałej stali, ich najważniejszą cechą jest powłoka pokryta azotkiem tytanu.

Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na rękojeść narzędzia. Wygodnie będzie się pracowało nożycami, które można pewnie i komfortowo trzymać. To możliwe, kiedy rękojeść jest pokryta materiałem antypoślizgowym oraz odpowiednio wyprofilowana.

Nożyce do cięcia prętów mogą mieć gładkie lub szczękowe ostrza. Ostrza typu szczęki zapewniają, że przecinany element nie przesunie się. Jednak po zastosowaniu takich nożyc ślad na powierzchni przedmiotu będzie dosyć widoczny. Takiego problemu nie sprawiają ostrza gładkie. Można spotkać też nożyce, które mają tak zwaną „papuzią głowę”. Oznacza to, że ich ostrza są ułożone asymetrycznie względem siebie. Niektóre z takich modeli są wyposażone w specjalną śrubę, która umożliwia zmianę położenia i rozstawu szczęk.