Właściwości taśmy okiennej

Taśmy okienne przeznaczone są do uszczelniania stolarki otworowej. Służą do szczelnego montażu okien i drzwi, zapewniając solidne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie taśm okiennych jest nieodzowne w nowoczesnym budownictwie pasywnym i ma zdecydowany wpływ na poprawę szczelności budynku.

Taśmy okienne zewnętrzne wyposażone są w membranę paroprzepuszczalną, która chroni połączenia okien lub drzwi z murem budynku przed opadami i wiatrem, jednocześnie pozwala odprowadzić na zewnątrz wilgoć, która może pojawić się w warstwie izolacji, tynku, czy muru (np. wskutek kondensacji). Taśmy okienne wewnętrzne posiadają membranę paroszczelną, zabezpieczając przed wnikaniem wilgoci. Przestrzeń pomiędzy ramą okienną, murem, a taśmami okiennymi można wypełnić pianką poliuretanową niskoprężną lub specjalnymi piankami rozprężnymi w postaci gotowych do naklejenia taśm.

W ten sposób tworzy się system izolacyjny, który ma na celu ograniczenie strat ciepła. Prawidłowo wykonane uszczelnienie z zastosowaniem taśm może zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych, które przyczyniają się do znacznej utraty ciepła. Dodatkowo taśmy okienne są tworzone w taki sposób, aby przeciwdziałać zawilgoceniu ścian, a jednocześnie przeciwdziałają rozwojowi grzybów. Dobrej jakości taśma jest w stanie wpłynąć nie tylko na poprawę warunków termicznych, ale i akustycznych.

Jak wybrać dobrej jakości taśmę okienną?

Taśma okienna powinna przede wszystkim wyróżniać się odpowiednią grubością i solidnym, precyzyjnym wykonaniem. Najlepiej sprawdzają się taśmy, które posiadają środek klejący z obu stron. Dla prawidłowego montażu bardzo ważna jest również szerokość taśmy. W ofercie firmy INTRA znaleźć można taśmy, które są laminatami włóknin polipropylenowych lub poliestrowych i specjalnych membran. Zapewniają odpowiednią wartość współczynnika Sd, który określa stopień ich paroprzepuszczalności oraz paroizolacyjności. Na krawędziach taśm znajdują się paski kleju butylowego i akrylowego, które ułatwiają ich szybką i czystą aplikację. Zastosowana w produktach taśma butylowa gwarantuje doskonałą przyczepność do typowych powierzchni budowlanych (beton, ceramika, metal, drewno, tworzywa). Jest trwała, elastyczna i doskonale wspiera szczelność oraz skuteczność izolacji okiennej i drzwiowej. Pasek kleju akrylowego służy do doklejenia taśmy do ramy okiennej.

W sytuacji, kiedy ościeże jest nierówne i kruche zalecane jest jego wyrównanie i wzmocnienie gruntem budowlanym, a do przyklejenia taśmy do muru zalecane jest użycie primera do taśm butylowych. Primer dostępny jest w postaci aerozolu gotowego do natychmiastowego użycia.

Zamontowane taśmy okienne zaleca się jak najszybciej zatynkować lub pokryć kolejnymi warstwami obróbek budowlanych. Jeśli będzie to jednak robione w późniejszym okresie, można pozostawić taśmy niedoklejone do muru, a zrobić to dopiero przed tynkowaniem.