Przeznaczenie taśmy izolacyjnej

Głównym przeznaczeniem taśmy izolacyjnej jest, jak głosi nazwa, izolacja różnego rodzaju przewodów elektrycznych. Można więc z powodzeniem stosować ją do zabezpieczania nieosłoniętych końcówek kabli. Pod tym względem swoje właściwości ochronne taśma zawdzięcza warstwie folii PCV, która od wewnętrznej strony pokryta jest klejem na bazie kauczuku lub akrylu. A ze względu na wspomnianą wcześniej elastyczność, taśma izolacyjna bardzo szczelnie przylega do zabezpieczanego nią przewodu. Co więcej, za sprawą tej taśmy kable mogą być przytwierdzone do różnorodnych powierzchni, w tym betonowych, drewnianych, z tworzyw sztucznych, cegły itp.

Inne użyteczne właściwości taśmy izolacyjnej

Opisane powyżej cechy to nie jedyne właściwości taśmy izolacyjnej. Jest ona również odporna na działanie wody i wilgoci, dlatego też z powodzeniem może być używana w miejscach, w których istnieje ryzyko zawilgocenia. Co więcej, wykazuje też odporność na działanie różnorodnych substancji chemicznych, dzięki czemu często stosowana jest w przypadku napraw pojazdów mechanicznych, np. w okolicach silnika. Może również występować w środowisku szczególnie narażonym na działanie wysokich temperatur. Wykazuje wytrzymałość w zakresie temperaturowym od 0 do 90°C. Dostępne są też specjalne taśmy wysokotemperaturowe, które są w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury - do 90°C.

Taśma izolacyjna wykonana jest z materiałów samogasnących, które nie rozprzestrzeniają ognia. Ale to nie jedyny argument, który potwierdza jej zastosowanie przy izolacji przewodów elektrycznych. Z uwagi na fakt, że dostępna jest w różnych kolorach (w tym czarnym, czerwonym, zielonym, żółtym, szarym, pomarańczowym, niebieskim i białym), umożliwia znakowanie przewodów.