Dlaczego butyl sprawdza się jako materiał uszczelniający

Butyl wykazuje szereg właściwości, które sprawiają, że świetnie sprawdza się jako materiał uszczelniający. Uszczelniacze butylowe cechuje wieloletnia elastyczność, doskonała przyczepność, odporność na grzyby i pleśnie oraz wodo- oraz paroszczelność. Butyl nie twardnieje i nie kruszeje, pozostaje plastyczny przez wiele lat. Nie wykazuje przy tym toksyczności i bardzo dobrze tłumi hałasy. Z tego też powodu uszczelniacze butylowe nadają się do bardzo wielu różnych zastosowań.

Uszczelniacze butylowe. Poznaj ich najważniejsze właściwości

Uszczelniacze butylowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, które na pierwszym planie stawia przede wszystkim energooszczędność. Butyl doskonale przylega do betonu, drewna, metalu, ceramiki dachowej, szkła, tworzyw, styropianu, może być też z powodzeniem łączony z innymi materiałami, takimi jak folia polietylenowa, włóknina czy aluminium.

Taśmy butylowe przede wszystkim sprawdzają się do uszczelniania okien i drzwi. Z butylu tworzone są izolacje paroszczelne, które stanowią połączenie stolarki okiennej i drzwiowej z murem. Sprawdzają się również przy osadzaniu parapetów ze względu na swoje właściwości wodoszczelne. Sprawdzają się również przy izolacji dachów. Za sprawą uszczelniaczy butylowych można z powodzeniem zabezpieczyć nawet najmniejsze zakamarki i nieszczelności przed wnikaniem wody. W tej dziedzinie warto też zwrócić uwagę na inne produkty wykonane z butylu, np. taśmy, które pozwalają na łączenie elementów konstrukcyjnych dachów, np. dyfuzyjnych membran dachowych znajdujących się od strony poszycia.

Uszczelniacze butylowe sprawdzają się również podczas wykonywania remontów. W tym przypadku przydadzą się przede wszystkim do tworzenia uszczelnień w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, czyli łazienek i kuchni, a także garaży czy pomieszczeń gospodarczych. Z ich pomocą można uszczelnić naroża i miejsca na styku podłogi ze ścianą, a następnie położyć tynki czy okładziny. Mogą być zastosowane również przy izolowaniu odpływów w kabinach prysznicowych bez brodzików. Jak się okazuje, butyl wykazuje znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe i użytkowe niż powszechnie stosowany silikon. Stanowi on alternatywę również dla innych materiałów izolacyjnych, takich jak np. bitum. Nie zawiera substancji lotnych, w związku z tym nie zmienia swojej objętości oraz jako uszczelka pozostaje trwale elastyczny.